Online výuka jinak

20211116-085906.jpg

03. 12. 2021

Letošní školní rok je už od začátku celý takový úplně jiný. Děti do školy chodí, pak zase nechodí, když jsou ve škole, těší se na to, až budou moci zůstat doma a když jsou doma, těší se zase do školy. Hádáte správně – to vše díky Covidu-19. I na naší škole musely celé třídy zůstat v karanténě a některé dokonce ne jednou. V takovém případě učitelé i žáci přepnou na online režim a učí se distančně. Naše škola je však připravená i na takzvanou „hybridní výuku“, kdy je část žáků ve škole a část doma, případně když je v karanténě učitel. Využít k tomu můžeme novou speciální webkameru s vestavěným mikrofonem, díky které lze obě prostředí v maximální možné míře propojit.

Na vlastní kůži si to vyzkoušeli naši čtvrťáci. V pondělí 15. 11. a v úterý 16. 11. u nich probíhala zkušební výuka na dálku. Zatímco žáci seděli ve svých lavicích, paní učitelka na ně mluvila z monitoru počítače a díky projektoru ji viděli na stěně nad tabulí. Přímo ve třídě byla ještě dětem k dispozici paní asistentka. Prostřednictvím kamery mohla paní učitelka vidět a slyšet všechny žáky a naopak žáci měli před sebou paní učitelku, i když byla jen virtuální.

Myslím, že ještě před několika málo lety bychom něco takového čekali asi jen ve sci-fi filmech, ale vůbec ne v běžné realitě… Každopádně pro čtvrťáky to bylo zajímavé zpestření výuky a nová zkušenost. Musím ale podotknout, že úplně nejradši bych byla, kdyby technika zůstala nevyužita a všechny děti mohly chodit do školy bez přerušení a bez obav z nákazy.

Lucie Hellmanová