Jak vypadá soudní řízení? 2022

microsoftteams-image-3.png

22. 06. 2022

V pondělí 20. června 2022 jsme s žáky 9. třídy navštívili Okresní soud ve Znojmě. Cílem bylo seznámit se se soudní praxí.

Zajímavý byl už samotný příchod do budovy soudu, protože nás čekala kontrola a průchod bezpečnostní branou. Pan Mgr. Miroslav Nahodil nás seznámil s tím, jak to vypadá u soudu a co obnáší jeho práce soudce. Poté jsme se s žáky zúčastnili dvou reálných soudních řízení jako veřejnost. Po jejich ukončení následoval vždy komentář pana soudce a prostor pro dotazy.

Příležitost zúčastnit se skutečného soudu byla velmi zajímavá a obohacující. Skutečnost se samozřejmě do značné míry odlišovala od toho, co žáci většinou znají z amerických filmů a seriálů. Soudní praxe v České republice je mnohem konzervativnější a formálnější. I přesto se jednalo o cennou životní zkušenost, která našim žákům rozšířila obzory.

Moc děkujeme!

Mgr. Jindřich Juráš