Exkurze na SOŠ Znojmo – Dvořákova 2022

exdvtka-uvod.jpg

07. 06. 2022

Ve středu 25. května 2022 jsme s žáky 7. a 9. třídy navštívili Střední odbornou školu Znojmo- Dvořákova. Cílem bylo seznámit se s některými obory, které zde lze studovat.

Nejprve jsem se skupinou chlapců navštívila učebnu informatiky, kde jim pan učitel Vávra vyprávěl o 3D tiskárně. Zhlédli video o typech těchto tiskáren a možnostech jejich využití. V další hodině si žáci sami vyzkoušeli, jak připravit návrh 3D tisku. Pro začátečníky je nejjednodušší vytvořit vlastní iniciály. Poradil jim, jak na to. Vytisknout hotové výrobky chvilku trvá. Pan učitel mi je druhý den přinesl domů a já je pak ve škole předala svým tvůrcům.

Dívky se zájmen o obor cukrář se naučily, jak připravit odpalované těsto. Následně je naplnily do cukrářských sáčků s ozdobným hrotem a na připravený plech tvarovaly úhledné věnečky. Než se upekly, umíchaly si vanilkový krém, kterým pak rozkrojené věnečky naplnily. Vrch potřely bílkovou polevou. Vypadaly jako z cukrárny. I tak chutnaly.

Třetím z oborů, který si mohly děti vybrat, bylo grilování. Kuřecí prsa už byla namarinovaná. Mistr kuchař je požádal, aby nakrájeli zeleninu a ananas na kolečka. Samotného grilování se ujali chlapci z 9. třídy – Tomáš Haspra, Tomáš Petlák a Jan Svoboda. Bylo viděl, že je práce baví a že s ní mají zkušenosti z domova. Hotové steaky i zeleninu odnášeli na jídelní stůl v kuchyni. Zbývalo ugrilovat ananas. Byl obalený ve třtinovém cukru a po upečení ho žáci polili javorovým sirupem. Za skvělou práci mohli zasednout k prostřenému stolu a ochutnat, co si sami připravili.

S částí žáků jsme zamířili na pobočku školy na ulici Hakenova. Zde nás pan učitel Cejpek provedl dílnami a představil nám průběh studia, výhody a široké možnosti uplatnění oboru ,,opravář zemědělských strojů“. Následovalo bližší seznámení s kovářskými dovednostmi, během kterého si naši žáci vyzkoušeli kování a výrobu drobného kovového předmětu.

Celá exkurze byla velmi zajímavá a podnětná. Žáci si rozšířili povědomí o možnostech studia na SOŠ Dvořákova a zpátky do Kravska odjížděli nadšení. Moc děkujeme!

Fotky můžete vidět zde.

Mgr. Břetislava Melušová, Mgr. Jindřich Juráš