Den Země 2024

den-zeme24-50.jpg

24. 04. 2024

Den Země je každoroční akce, která se koná 22. dubna. Jejím cílem je podpořit ochranu životního prostředí. A protože životní prostředí se týká každého z nás bez výjimky, připomínáme si tento den každoročně i u nás ve škole, a to nejen teoreticky, ale i zapojením dětí do venkovních aktivit.

Téma je aktuální vlastně stále, ale už tak od 10. dubna postupně nabývá na intenzitě ve všech složkách i předmětech školy. Povídáme si o ochraně životního prostředí, o zdravém životním stylu, o přírodních jevech, menší děti malují naši krásnou zeměkouli, větší zkoumají obsah tělu škodlivých látek v průmyslově zpracovaných potravinách, mnozí se dozvěděli, jak dlouho se třeba žvýkačka nebo pet láhev v přírodě rozkládají. Venku pak se zaměřujeme na zkrášlování okolí školy (třeba výsadbou různých rostlin) či úklid odpadků v protilehlém parku. Součástí našich eko aktivit je také sběr starého papíru nebo nejrůznější recyklace materiálů třeba ve výtvarné výchově a pracovních činnostech.

V pondělí 22. dubna nastalo vyvrcholení těchto aktivit. Tedy těch neobvyklých, protože uklidit prostředí, kde se pohybujeme, nebo třeba třídit odpad, to už je dnes součástí životního stylu. Prakticky každá třída měla se svým třídním učitelem program zaměřený na oslavu Dne Země, většina z nich venku (přiměřeně věku a chladnému počasí). Nejstarší deváťáci si pro malé děti ze školky a z prvního stupně připravili naučně zábavnou stezku s osmi stanovišti v zámeckém parku. A byli kreativní, ale i výchovně působící. Prostě skoro dospělí lidé, kteří se parádně postarali o svoje mladší kamarády. Na jednotlivých stanovištích si tak menší děti potrénovaly paměť s pomocí obrázků zvířátek a rostlin, trefovaly se míčky nebo šiškami do různě velkých nádob, absolvovaly stezku zručnosti (jen si zkuste dát si tenisák na lžičku a projít s ním bez pádu míčku slalom a ještě i přejít viklající se lávku!), vyráběly mosty z přírodnin (bez hřebíků a jiných pomůcek), trefovaly kopacím míčem úplně maličkou branku. Asi největší pozornost upoutala stezka mezi stromy, kterou děti musely projít se zavázanýma očima a s navigátorem, posbírat odpadky povalující se kolem a na konci trasy je správně roztřídit do pytlů známých barev. Školkáčkům samozřejmě vydatně pomáhaly holky z devítky, ale třeťáci a čtvrťáci už se museli spolehnout jen na sebe a na své spolužáky.

Zkrátka a dobře jsme si pondělí užili plnými doušky. Malí byli spokojení a velcí vlastně taky, protože se díky nim děti dobře bavily a my s nimi. Všechny skupiny si zábavnou trasu užily a pochvalou nešetřily.  Deváťákům velký dík za přípravu a respekt za to, jak pěkně se k malým dětem chovali!

Fotky můžete vidět  zde

Mgr. Drahomíra Brzobohatá