Poznáváme Znojmo s Přímkou 2022

poznavameznojmo22-11.jpg

30. 06. 2022

V úterý 28. června čekal osmáky výlet, či spíše exkurze do nedalekého Znojma. Řeklo by se, že ve Znojmě byl každý už tisíckrát, ale tentokrát si nás vzali do parády studenti a vyučující ze SOŠ Přímětická a ukázali nám, že jezdit často do Znojma a něco o něm vědět jsou dvě různé věci. Ale pěkně postupně.

S Přímkou spolupracujeme již tradičně a jejich akce jsou vždy velmi povedené, precizně připravené a profesionálně odvedené. Stejný standard byl dodržen i tentokrát, přestože prázdniny již klepaly na dveře a všichni jsme se v duchu viděli někde na pláži nebo v lese.

Ráno jsme se sešli ve Znojmě, studenti si nás rozdělili na dvě skupiny, abychom nešli v příliš velké skupině a mohli plnit připravené úkoly. Za tímto účelem jsme všichni obdrželi mapku Znojma a pracovní listy a mohli jsme vyrazit. Všichni jsme se postupně dozvěděli spoustu nových informací o Prokopu Divišovi a Johanu Mendelovi. Úkoly byly praktické. Než se naši žáci do nich pustili, vždycky se dozvěděli základní informace a někdy jen drobnou nápovědu od studentů a potom už například luštili křížovky a doplňovali správné odpovědi do pracovních listů. Ty odpovědi ale museli nejprve vypátrat. Třeba na venkovní expozici o životě a díle pana Mendela, která je právě v těchto dnech instalována na Komenského náměstí. Jindy se zase museli vyfotit u domu, ve kterém žil Prokop Diviš. S těmito dvěma známými vědci jsme prošli centrum města a plni nových informací jsme se těšili, co nás čeká v Gránickém údolí. Druhá skupina šla v opačném pořadí, jen jsme se stihli cestou dolů k řece společně vyfotit. U Dyje a v Gránickém parku čekaly úkoly přírodovědné, odpovědi děti čerpaly z informačních tabulí i z vyprávění druhé skupiny studentů z Přímky. Také jsme provedli odběr vody z Dyje a její rozbor, nasbírali jsme listy známých stromů, vytvořili mini herbáře a našemu znojemskému putování byl konec.

Došli jsme společně k názoru, že příprava takového dne musela dát hodně práce. A také nastudování informací – studenti měli všechno v hlavě! A tak nezbývá než smeknout pomyslný klobouk a upřímně poděkovat. Studentům i vyučujícím. Děkujeme a přejeme báječné prázdniny!

Fotky z akce můžete vidět zde.

Mgr. Drahomíra Brzobohatá